We are a couple from the Czech Republic who lives in Hong Kong, travels around Asia, collects experiences and this blog is about our journey (not only) with KROSNA (read [Crossna] in Czech means “backpack”).

Bydlíme v Hong Kongu. Cestujeme po Asii. Sbíráme zkušenosti. A tohle je o naší cestě (nejen) S KROSNOU

170104-philippines-fli-08840884

In the Philippines / Na Filipínách

 

Larke pass Manaslu Circuit Nepal

Summited Larke Pass by Manaslu, Nepal 2018 / Zdolali jsme Larke Pass u Manaslu, Nepal 2018

TedX Hong Kong

We helped organize the biggest TEDx event in Hong Kong! / Pomáhali jsme organizovat největší TEDx akci v Hong Kongu!

A free flight that opened new doors

We won a free ticket to Bangkok back in 2013! Kate recommended Filip to apply for a student case study competition where the main prize was a flight to Bangkok for global finals. We made a promise that if he wins the national round, we go together and travel Thailand back and forth after the event…

…and so we went to Thailand on our very first Asian adventure. 

After the two weeks of trying authentic Thai food, climbing the temples and waterfalls, exploring floating markets or sea corals, we fell in love with travelling and it’s our biggest inspiration ever since.

Letenka, co otevřela možnosti

Vyhráli jsme letenku zdarma do Bangkoku!  V roce 2013 Káťa přihlásila Filipa do studentské soutěže, kde hlavní výhrou byla účast na finále v Thajsku. Řekli jsme si, že pokud Filip vyhraje, bere jí sebou a procestujeme to tam…

…A tak jsme vyrazili s krosnou na svoji první velkou cestu.

Po těch dvou týdnech, kdy jsme ochutnávali první pravé thajské jídlo, šplhali na chrámy a vodopády, objevovali plovoucí trhy nebo viděli první korály jsme se do Asie zamilovali a cestování nás inspiruje dodnes.

img_0541

Not the best shot but historically our first shot from first trip to Asia – Bangkok in 2013. / První momentka z Bangkoku, naší první cesty do Asie v roce 2013

More travelling, more experiences abroad

After Thailand, we fell the calling to explore the world behind the borders. Kate went to study to Finland and work in Belgium. Filip studied in Austria. We met every now and then. It was hard but we appreciated every moment together. We also travelled more together. For example, to China where we experienced the largest Tibetian community out of Tibet, hiked 13 hours on a sacred mountain of Emeishan or hit the road with a scooter to explore the karst hills.

Další cestování, další zkušenosti ze zahraničí

Po návratu jsme sbírali pracovní i studijní zkušenosti v zahraničí, ať už Káťa studiem ve Finsku, na stáži v Belgii a Filip zase na studiích v Rakousku. Vídali jsme se každých pár měsíců a vážili jsme si více každé chvíle spolu. Zároveň jsme podnikali naše další cesty, například na měsíc po Číně, kde jsme potkali největší komunitu tibetských mnichů mimo Tibet, šlapali 13 hodin na posvátnou horu Emeishan nebo se projížděli skútrem kolem vápencových homolí.

img_2643

Great Wall of China / Na Velké čínské zdi

If we love Asia, why not to LIVE there?

After our studies, we moved together. We moved together to live in Hong Kong! Our dream was to live together abroad. We just didn’t know where. Filip got a job offer in IT company in Hong Kong (though not being an IT guy). It seemed like a great experience. We lived a long distance relationship for a year. It made us stronger! Kate just finished university and moved to Hong Kong to look for a job too! She was successful and we stayed till today! During the weekends, we keep exploring whatever we can – hiking, climbing, sea kayaking or just chilling under the skyscrapers. We travel a lot too – Vietnam, Philippines, Nepal, China, Taiwan, Singapore and more. We want to share it with you!

Když milujeme Asii, proč se tam rovnou nepřestěhovat?

Od srpna 2016 jsme spolu poprvé začali bydlet a hned v Hong Kongu. Po škole jsme spolu chtěli bydlet v zahraničí a nevěděli kde. Filip nakonec našel práci v IT firmě v Hong Kongu a přišlo nám to jako zajímavá zkušenost. Rok bez sebe posílil náš vztah. Katka mezitím dokončila školu a po přestěhování do Hong Kongu našla stáž, a pak práci v marketingu. O víkendech a volných chvílích je tu hodně co objevovat a zkoušet – hiking, lezení, kajakování na moři nebo poflakování se mezi mrakodrapy. K tomu podnikáme i další cesty. Nedávno jsme projeli Vietnam, zastavili se v Singapuru a zažili nejlepší šnorchlování v životě na Filipínách. A o tom všem chceme psát!

img_6594

At home in Hong Kong / Doma v Hong Kongu

Why do we do – Skrosnou.cz (transl. “With a backpack”)?

We love travelling and living abroad. Always seeking new adventures and most of the time we only travel with one KROSNA (backpack) and a backpack for our cameras.

  • We want to share our experience in Hong Kong. Life is very diverse here.
  • Share our experience and tips from our travels. We always get inspired by people who travel and read their journals, hence we thought some of you might get inspired by our trips too.
  • We hate spending on commercial bullshit. We only share roads less travelled.
  • Love to connect with other like-minded travellers! Why not exchange tips? 🙂

Proč píšeme Skrosnou.cz?

Milujeme cestování a život v zahraničí. Vždy, když je příležitost, vyrážíme na další dobrodružství a většinou nám stačí už jen jedna krosna a batoh na foťáky.

  • Chceme s vámi sdílet každodenní zážitky z Hong Kongu, protože život je tu pestrý.
  • Sdílet naše zkušenosti a zajímavé zážitky z cestování. Sami se rádi dozvídáme o nových místech, inspirujeme od ostatních a neradi rozhazujeme za turistické “atrakce”.
  • Poradíme a dáme tipy na cestování 🙂

Yours Kate a Filip – Skrosnou.cz

dsc02157

Free scooter rides in Vietnam / Na skútru ve Vietnamu